dziś jest piątek, 28 kwietnia 2017

Aktualności
Powrót

Rynek apteczny


SN: opłaty za poświadczenie kwalifikacji farmaceuty nadal obowiązują

Samorząd aptekarski będzie mógł nadal pobierać opłaty za wydanie zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje farmaceuty w krajach UE - orzekł Sąd Najwyższy odrzucając skargę ministra zdrowia.

Skargę na uchwałę wprowadzającą opłaty za wydanie przez samorząd farmaceutów zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje zawodowe złożył minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w listopadzie 2013 r. Zaświadczenie to musi posiadać każdy farmaceuta, który chce wykonywać swój zawód w krajach Unii Europejskiej. Opłata wynosi równowartość 100 euro w złotych.

Uchwałę wprowadzającą opłaty wydała Naczelna Izba Aptekarska w lutym 2005r. Minister otrzymał ją od NIA w sierpniu 2013 r. Jednak - jak twierdziła NIA - informacje o spornej uchwale minister posiadał już w grudniu 2012 r. Wtedy to do ministerstwa trafiło pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, kwestionujące zasadność pobierania przez samorząd farmaceutów opłat za wydanie zaświadczeń o posiadaniu kwalifikacji zawodowych.

Przedstawiciele farmaceutów wnieśli o odrzucenie skargi jako złożonej po terminie. Zgodnie z art. 13 ustawy z 1991 r. o izbach aptekarskich, minister właściwy do spraw zdrowia może zaskarżyć do Sądu Najwyższego uchwałę NIA w terminie 3 miesięcy od dnia powzięcia wiadomości o uchwale.

Sąd Najwyższy podzielił opinię farmaceutów i w piątek skargę ministra zdrowia odrzucił (sygn. III ZS 13/13). W uzasadnieniu SN wskazał, że urzędowe doręczenie uchwały nie jest tożsame z powzięciem wiadomości o niej. Minister mógł uzyskać informacje o treści uchwały w inny sposób, niekoniecznie bezpośrednio od NIA.

- Minister zdrowia niewątpliwie znał wcześniej tę uchwałę, świadczy o tym pismo Rzecznika Praw Obywatelskich z grudnia 2012 r., który już wówczas wykazywał, że na farmaceutów nakładane są obowiązki finansowe bez upoważnienia ustawowego - powiedział sędzia Kazimierz Jaśkowski.

To sprawiło, że złożenie skargi dopiero w listopadzie 2013 r. było już znacznie spóźnione. Dlatego została ona odrzucona przez SN. - Wobec znacznie przekroczonego terminu, sąd nie może już decydować, czy skarga jest zasadna, czy nie - stwierdził sędzia Jaśkowski zamykając rozprawę.

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/...html


Małe apteki nie wytrzymują konkurencji…stacji benzynowych

Małe apteki ledwo wiążą koniec z końcem, a niektóre poupadały. Wszystko przez zmiany w prawie. Dziś sprzedaż parafarmaceutyków mogą reklamować stacje benzynowe, a nie apteki. Na Facebooku powstała grupa domagająca się naprawienia absurdalnych przepisów.

Co się zmieniło w prawie? Przede wszystkim na apteki nałożono zakaz reklamy i znacząco obniżono marże na leki refundowane. A spora część asortymentu aptek to kosmetyki czy suplementy diety lub leki, które można też sprzedawać w sklepach i na stacjach benzynowych, np. środki przeciwbólowe. Apteki nie mogą ich reklamować, a sklepy i stacje benzynowe już tak.
Klient pyta na stacji o działanie leku

- To spowodowało, że klienci przyciągani reklamą idą do sklepu po apap albo inne leki przeciwbólowe. Niedawno byłam świadkiem, jak na stacji benzynowej klient poprosił o lek przeciwbólowy i zapytał, czy może go wziąć, bo ma wrzody na żołądku. Pracownik stacji długo próbował ustalić, czy nie ma przeciwwskazań. Ostatecznie ja podpowiedziałam, żeby ten klient leku nie kupował - wspomina właścicielka jednej z lubelskich aptek.

Natomiast pani Małgorzata, właścicielka apteki pod Zamościem, jeszcze kilka lat temu zatrudniała dwie osoby. Po nowej ustawie refundacyjnej, która obowiązuje od stycznia 2012 r., notuje coraz mniejszy zysk. - Jedną pracownicę musiałam zwolnić, drugiej okroić etat. Teraz wszystko muszę robić sama. Pracuję po kilkanaście godzin na dobę, by związać koniec z końcem. Ale nie wiem, ile tak dam radę - mówi farmaceutka.

To nie wszystko. Zgodnie z nowym prawem Nadzór Farmaceutyczny coraz częściej kontroluje apteki i nakłada kary. - Przykładem tego są przypadki, kiedy informację o możliwości wykonania w aptece bezpłatnego pomiaru ciśnienia czy zapłaty kartą płatniczą uznawano za złamanie zakazu reklamy i nakładano kary - wyjaśnia Jakub Łoginow z Porteuropa.eu, serwisu, który walczy o zniesienie absurdalnych przepisów, przede wszystkim zakazu reklamy aptek.

Nowa lista i znów straty

Te problemy dobrze zna prezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Tomasz Barszcz. W rozmowie z "Wyborczą" mówi, że małe apteki mają też inne problemy. Wystarczy wspomnieć zmiany na liście leków refundowanych sprawiające, że apteki, które nierzadko już wcześniej kupiły dany lek po wyższej cenie, muszą go sprzedawać taniej i narażają się na straty. Inną kwestią jest to, że producenci leków często swoje preparaty sprzedają taniej dużym aptekom, a małe muszą je kupować już po wyższej cenie.

Przykłady? - Tylko na ostatniej zmianie listy leków refundowanych, która została opublikowana w grudniu, straciłam ponad 6 tys. złotych. Wcześniej kupiłam zapas leków, bo nie wiedziałam, że ministerstwo obniży ceny. Teraz tych pieniędzy już nie odzyskam. Warto dodać, że nowe listy pojawiają się kilka razy w roku. To oznacza straty rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu złotych rocznie. Właśnie się zastanawiam, czy nie zwolnić jednego z pracowników, bo powoli zaczynam dokładać do interesu - opowiada właścicielka małej apteki z Lublina.

Na Facebooku powstał profil "Stop likwidacji aptek". Jego założyciele domagają się zmiany absurdalnych przepisów, które uderzają we właścicieli i pracowników aptek. Profil "polubiło" już blisko pół tysiąca osób.

Źródło: http://lublin.gazeta.pl/....html


PharmaExpert: rynek po pierwszych 12-tu dniach stycznia

Rynek w pierwszych 12-ciu dniach stycznia 2014 w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego spada wartościowo (wszędzie sprzedaż w cenach detalicznych do pacjenta) we wszystkich kluczowych segmentach rynku: Rx, o 27,7%, OTC – 35,7%, Suplementy – 23,6%, Kosmetyki – 12,3%. W porównaniu do pierwszych 12-tu dni grudnia 2013 spadki kształtują się następująco: Rx, o 34,2%, OTC – 12,1%, Suplementy – 26,3%; Kosmetyki o 12,3%. Ilość dni wolnych w porównywalnych okresach: styczeń 2014 - 6, styczeń 2013 - 4, grudzień 2013 - 3. Źródło: PharmaExpert - dzienne monitorowanie rynku, dane dostępne dla każdego SKU, brandu, segmentu i rynku.

Źródło: http://www.pharmaexpert.pl/...html

Partnerzy:

Zaloguj się!

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Przejdź do rejestracji
Nie pamiętam hasła!

Rejestracja

Rejestracja przez Facebooka

Po kliknięciu poniższego przycisku zaloguj się do Facebooka i zaakceptuj ustawienia aplikacji 4Farm

Zaloguj się przez Facebooka

Newsletter 4Farm

Informacje o ofertach pracy, nowych możliwościach i szkoleniach. Pigułka wiedzy o tym, jak radzić sobie z trudną rzeczywistością.

Zapisz się Zrezygnuj

Adres mailowy:

Skontaktuj się z naszym konsultantem!

Dostarczamy innowacyjne, gotowe rozwiązania!

Dla aptek. Dla farmaceutów. Dla pacjentów. Dla Ciebie!

Contact Center: 32 888 66 66 - 24h pomoc

Wyślij

Poleć stronę znajomemu!

Poprzez e-mail:

lub:

Szukaj!

Wpisz poniżej słowo-klucz:

Szukaj

Zgłoś problem!

W trosce o Państwa satysfakcję staramy się stale doskonalić jakość naszych usług. Jesteśmy wdzięczni za każde zgłoszenie i staramy się jak najszybciej na nie odpowiadać.

Kontakt z konsultantem

Logowanie

Numer telefonu osoby zgłaszającej:

Adres mailowy:

Inne:

Kalendarz szkoleń i konferencji

Informacje

Kliknij na datę w celu uzyskania informacji